W Rzeszowie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań w sprawie referendum konstytucyjnego. To początek społecznych konsultacji i kampanii informacyjnej. 3 maja prezydent Andrzeja Duda zapowiedział, że chce przeprowadzenia referendum, w którym Polacy wypowiedzą się czy i jakie zmiany są potrzebne. Cykl otwartych spotkań, ale też eksperckich debat ma być przygotowaniem do sformułowania referendalnych pytań.

Jak przekonywał dziś w Rzeszowie minister Paweł Mucha - pełnomocnik prezydenta do referendum, chodzi o ustalenie kierunków nowelizacji istniejącej Konstytucji lub przygotowania treści całkiem nowej Ustawy Zasadniczej. Podkreślał, że chodzi o społeczną dyskusję na ten temat.

W planach jest co najmniej 16 takich debat, w każdym województwie. Jeszcze we wrześniu podobne spotkania odbędą się w Szczecinie i Kielcach. W październiku zaplanowano je w Poznaniu, Toruniu i Gdańsku. Wszystkie będą miały charakter otwarty - to znaczy, że mogą wziąć w nich udział przedstawiciele świata polityki, ale też samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Formuła, ale też zakres tematyczny jest ciągle kwestią otwartą. Także dlatego każda z kolejnych debat będzie miała też dodatkowy temat - w Rzeszowie na przykład rozmawiano o statusie województw i polityce regionalnej w świetle Konstytucji. To ważne, bo jak podkreślają przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, referendum będzie miało charakter wyłącznie konsultacyjny.

Kancelaria Prezydenta ciągle zbiera mailowe propozycje tematów na kolejne debaty. Od października w części z nich weźmie też udział sam prezydent Andrzej Duda.