Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie zdobył 6 milionów złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Za te pieniądze zostaną doposażone m.in. oddziały neonatologii i onkologii. Szpital kupi też sprzęt dla chirurgów i gastroenterologów.

Lista inwestycji Klinicznego Szpitala Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest w tym roku wyjątkowo długa. A kolejne wnioski dostają dofinansowanie - co oznacza, że można ruszać z pracami budowlanymi i przetargami na zakup nowoczesnej aparatury. Kilkanaście dni temu podpisano umowę na wartą ponad 40 mln złotych długo oczekiwaną rozbudowę hematologii i nefrologii realizowaną w ramach RPO a szpital znowu ma powód do radości.

Sześć milionów złotych pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa, są to pieniądze dedykowane na dwa obszary na neonatologię i szeroko rozumianą onkologię. Dla lekarzy walczących o życie noworodków to szansa na kolejne nowoczesne urządzenia niezbędne na takim oddziale. W tym szpitalu szczególnie ważne bo co roku trafia tu ok. 200 wcześniaków. Dzięki dodatkowym pieniądzom na zakupy dla neonatologii szpital może wydać 2 miliony złotych. Podobną kwotę zaplanowano na realizację programu zawiązanego z diagnostyką i leczeniem raka piersi. W jego ramach ten 7-letni mammograf zostanie zastąpiony nowocześniejszym.

Na tym nie koniec. Kolejną rzeczą będzie mammografia spektralna, jest to rodzaj mammografii porównywalny do rezonansu magnetycznego z użyciem środka kontrastowego. Pozwala na wykrycie bardzo małych zmian. W planach jest też skaner USG pozwalający na wykonywane przez techników badania obu piersi uzupełniające mammografię i rezonans. To dla pracowni diagnostyki obrazowej ośrodka onkologii. Blok operacyjny wykorzystywany także przez chirurgów -onkologów dostanie natomiast nowe urządzenie do operacji laparoskopowych - tzw. drugą kolumnę.
W planach jest też doposażenie pracowni endoskopowej czyli zaplecza sprzętowego gastroenterologów. A wszystko bez obciążania budżetu szpitala - co ma ogromne znaczenie. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest jednym z największych na Podkarpaciu. To kilkanaście klinik, ale też przyszpitalne przychodnie i zakłady. Rocznie leczy się tu ponad 150 tysięcy pacjentów.

Podkarpackie Szpitale kupują coraz więcej nowoczesnego sprzętu. Wspomagane przez samorządy sięgają po unijne środki, ale też wsparcie specjalnych programów ministerstwa zdrowia i celowej rezerwy budżetu państwa.

Oto kilka z ważniejszych zakupów. Za ponad 10 milionów złotych ze wsparciem narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych Kliniczny Szpital Wojewódzki kupił w tym roku nowy akcelerator. W tym samym szpitalu działa już też nowy tomograf o wartości 3,5 mln złotych. Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu za 7 mln kupił nowy rezonans magnetyczny, a pacjenci Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu są już leczeni nowym angiografem za ok. 3,5 mln złotych.

Już zaplanowane i zagwarantowanym finansowaniem szpitalne zakupy to między innymi sprzęt operacyjny dla neuro i kardiochirurgii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie za 4 mln złotych, gammakamera dla Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie za 3 mln, nowe karetki dla przemyskiego i rzeszowskiego pogotowia za ok. 3 mln złotych.