Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów - zwłaszcza pasjonatów historii - jest Twierdza Przemyśl. Na początku XX wieku zaliczana była do największych twierdz Europy. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania ówczesnej technologii. Trzykrotnie oblegana była świadkiem krwawych walk wielu narodów.

- Znajdujemy się na terenie Twierdzy Przemyśl, jednej z największych fortyfikacji w Europie i jednej z najdłużej obleganych w czasie pierwszej wojny światowej. A ze mną jest Tomasz Idzikowski prezes Fundacji Twierdza Przemyśl i autor wielu publikacji na jej temat.

- Znajdujemy się dokładnie w forcie XV Borek, jaka historia za tym fortem się kryje Ten fort odegrał szczególną rolę podczas pierwszego oblężenia Twierdzy Przemyśl, gdy sąsiedni fort nr XIV był atakowany przez piechotę rosyjską. W tym czasie z tego fortu, z jego lewej strony artyleria ukryta za pancerzami ostrzeliwała tę piechotę, także prawdopodobnie zabiła kilkudziesięciu czy nawet kilkuset Rosjan.

- Ile takich fortów otacza Przemyśl?

- Zewnętrzny pierścień ma długość obwodu 45 kilometrów, na nich rozmieszczonych jest 15 głównych fortów plus kilkanaście pomocniczych obiektów jeszcze między tymi głównymi fortami.

- Co znajduje się, co znajdowało się w budynkach fortów?

- W tych budynkach fortów takich jak ten który widzimy obok nas mieściły się pomieszczenia socjalne dla załogi gdzie spała piechota, mieściły się kuchnie, gdzie przygotowywano dla nich żywność plus magazyny żywności, pomieszczenia dla oficerów, dla lekarzy i generalnie schrony, gdzie piechota chowała się podczas ciężkiego ostrzału.

Zapytam jeszcze co z ludnością cywilną działo się w trakcie oblężenia?

- Ludność cywilna, która nie potrafiła się wykazać przed oblężeniem zapasami żywności na 90 dni musiała opuścić twierdzę, natomiast ci pozostali musieli podporządkować się zarządzeniom władzy wojskowej. Ponad 4 miesiące trwało drugie oblężenie i w tym czasie rzeczywiście głód zaczął doskwierać zarówno ludności cywilnej jak i załodze, ponad 130 tysiącom żołnierzy A ja przypomnę, że na terenie Twierdzy Przemyśl znajduje się 15 fortów głównych i kilkadziesiąt pomniejszych. Dzięki tej fortyfikacji miasto było uznawane za nie do zdobycia a jego oblężenie odbiło się szerokim echem w całej Europie.