Historia przeplata się w nich z teraźniejszością. Takie są amatorskie filmy, które nakręciło trzech uczniów z Jarosławia. Pokazują dawne piękno miejscowych kamienic i niezwykłe opowieści ludzi, którzy w nich mieszkają. A także zawody, które już tylko nieliczni potrafią wykonywać. Oba filmy uczniowie zgłosili do ogólnopolskich konkursów.

Marcel, Piotr i Patryk pod okiem nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu nagrali dwa filmy dokumentalne. Jeden prezentuje historię jarosławskich kamienic przy ul. Grunwaldzkiej 18 i Kraszewskiego 2. Budynki, które z zewnątrz nie wyglądają dziś imponująco - w środku skrywają dawne piękno i niezwykłe historie.

Marcelin Tutka, uczeń ZSTiO w Jarosławiu - Gdy tylko poprosiliśmy mieszkańców o rozmowę, ci bardzo chętnie nam opowiadali o tej historii, o tym, ile tu żyją, jak tu się żyło, jak to kiedyś wyglądało, jak to wygląda teraz. Jakby porównywali, co było kiedyś, a co jest w teraźniejszości.

Drugi film poświęcony był zawodom, których już tylko nieliczni przedstawiciele działają w Jarosławiu.

Patryk Czujko, uczeń ZSTiO w Jarosławiu - Zegarmistrz, garncarstwo, czy rymarstwo są to zawody, które kiedyś były potrzebne, które kiedyś były ważne dla nas, dla naszego społeczeństwa, a teraz tak naprawdę się nie liczą, teraz zanikają w tym pędzie, w ruchu ludzi.

Dla uczniów praca na planie filmowym była niezwykłym przeżyciem.

Piotr Brzyski, uczeń ZSTiO w Jarosławiu - Już od kilku lat robię filmy, aczkolwiek to był mój pierwszy bardziej skomplikowany projekt i ogólnie produkcja, bo tu jeszcze wchodziła w grę obróbka dźwięku, co też nie należy do łatwych czynności.

Nauczyciele, którzy koordynowali pracę uczniów, cieszą się, że swoją historyczną pasją zainteresowali młodych.

Artur Tutka, nauczyciel ZSTiO w Jarosławiu - Interesuję się historią Jarosławia, zabytkami, starymi zdjęciami. Chciałem po prostu przelać tę swoją fascynację na młode osoby.

Tomasz Turoń, nauczyciel ZSTiO w Jarosławiu - Staraliśmy się odkryć ciekawe miejsca, niejako skryte przed otoczeniem, bo z pozoru nieciekawe witryny sklepowe, czy zakłady okazują się miejscem prawdziwej magii. To są miejsca, które żyją i pokazują wspaniałą przeszłość.

Oba filmy - Czar kamienic Jarosławia i Zapomniani zostały zgłoszone do Konkursu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytkomania” 2017. Młodzi filmowcy mają już pomysł na kolejne odcinki. W przygotowaniu jest film - Miłość w kamienicach Jarosławia.