Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego wręczył dziś nagrody w pierwszej edycji konkursu "Kreator Zmian Społecznych". Nagrodzone projekty to inicjatywy, w których najważniejsze są zaangażowanie i współpraca jednostek publicznych z organizacjami pozarządowymi.

Kapela Iskierczanie powstała w ramach projektu "Magia pomagania" realizowanego przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy - Latoszynie. Wolontariusze i adresaci projektu połączyli siły i talenty, poznali się i na wzajem sobie pomagają. W ramach projektu wolontariusze prowadzą też szereg zajęć manualnych, terapeutycznych i rekreacyjno-sportowych dla starszych, samotnych i niepełnosprawnych osób. Co ważne, ten projekt sfinansowali sami wolontariusze, bez pomocy z zewnątrz, bo jak przekonują organizatorzy konkursu "Kreator Zmian Społecznych", żeby zrobić coś dobrego, na początek, wystarczy pasja i chęć niesienia pomocy.

Oczywiście środki są także potrzebne. Łatwiej je zdobyć współpracując z organizacjami pozarządowymi - przekonuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Wie co mówi, bo dziś odebrał dwie nagrody za takie właśnie inicjatywy. Kapituła konkursu nagrodziła też projekt "Rodzina nie jedno ma imię", realizowany przez PCPR w Rzeszowie. Jego celem była promocja rodzicielstwa zastępczego.

Rozstrzygnięcie konkursu było wstępem do konferencji szkoleniowej Podkarpackiego Forum Pomocy Społecznej skierowanej do pracowników socjalnych z regionu.