W 1942 roku generał Władysław Sikorski powołał największą i najlepiej zorganizowaną armię podziemną w okupowanej Europie. Teraz to symbol walki o wolną Polskę, ale też świadectwo patriotyzmu, męstwa i poświęcenia w walce o niepodległy kraj. W Rzeszowie rocznicę uczczono przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierze Armii Krajowej w codziennej walce o Polskę podejmowali ogromne ryzyko. Prowadzili m.in. działania wywiadowcze i dywersyjne akcje odwetowe i ochronne. Zajmowali się też produkcją broni, ochroną ludności cywilnej, a także propagandą. W całej Polsce było ich prawie 400 tys., na terenie dzisiejszego Podkarpacia ponad 50 tys.

Dziś, w 76. rocznicę powstania formacji pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie cześć oddano tym, którzy zginęli w walce, ale też wciąż żyjącym kombatantom. Podczas uroczystości apel pamięci odczytała i salwę honorową oddała kompania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a wieńce pod pomnikiem złożyli samorządowcy, parlamentarzyści i służby mundurowe.