Papierowe zwolnienia lekarskie lekarze mogą wystawiać do końca czerwca. Potem druki L4 będą przesyłane tylko w formie elektronicznej. ZUS zapewnia, że na nowym rozwiązaniu skorzystają lekarze, pacjenci i pracodawcy. Do tej pory na Podkarpaciu z nowych rozwiązań korzysta tylko 3 procent lekarzy.

Między innymi filmy instruktażowe mają pomóc lekarzom. System poprowadzi ich krok po kroku, po zalogowaniu w PUE ZUS wystarczy wskazać miejsce ubezpieczenia pacjenta, wpisać jego numer PESEL, wystarczy wpisać adres, pod którym chory będzie przebywać na zwolnieniu, wskazać adres pracodawcy, okres niezdolności do pracy i numer statystyczny choroby.

Od nowych przepisów nie ma już odwrotu, stąd oprócz filmów kampanie w szpitalach i przychodniach. Rzeszowski ZUS wylicza, że w ciągu dwóch lat okresu przejściowego specjalne profile umożliwiające wystawianie elektronicznych zwolnień założył już 4 tysiącom lekarzy. Mimo to Podkarpacie jest pod tym względem na szarym końcu w kraju. ZUS wylicza, że ułatwieniem w poświadczaniu dokumentu są tzw. certyfikaty kwalifikowane, a załatwienie formalności zajmuje tylko kilka minut.

W skali kraju w styczniu lekarze wystawili w sumie 234 tysiące zwolnień elektronicznych, a 96 tysięcy papierowych, choć wiele osób widzi korzyści ze zmian są też wątpliwości. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 lipca.