Pomoc trafiła do Mościsk i Strzelczysk na Ukrainie. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta na czele z ministrem Adamem Kwiatkowskim spotkali się z uczniami działających tam polskich szkół, ale też miejscowymi Polakami. Aby poznać najważniejsze potrzeby i jeszcze lepiej pomagać. Wizyta na Ukrainie jest kolejną już po Mołdawii, Kazachstanie, Litwie i Rumunii.

Polska Szkoła w Mościskach niedawno obchodziła 15-lecie. Powstała dzięki wsparciu polskiego rządu i dziś ma prawie 300 uczniów. W ogromnej z rodzin, które od kilku pokoleń mimo zmiany granic starannie pielęgnują swoją polskość Wsparcie z Polski: książki, pomoce naukowe ale też przedświąteczne paczki mają ogromne znaczenie dla uczniów, nauczycieli ale też całej polskiej społeczności Mościsk.

Niedawno odczuli to w szczególny sposób po pożarze jednej z klas. Teraz mieli okazję podziękować za to, że rodacy z Polski o nich nie zapominają i spotkać się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP na czele z ministrem Adamem Kwiatkowskim. Podobne spotkanie odbyło się w polskiej szkole w Strzelczyskach, wsi w której mieszkają tylko Polacy. To jedyna wieś na Ukrainie która szkołę a dokładnie jej nowy budynek dostała w prezencie od polskiego rządu właśnie za trwanie przy polskości.

Goście z Polski zapalili kwiaty na kwaterze żołnierzy września w Mościskach. Spoczywają tu szczątki obrońców Lwowa, które udało się ekshumować po ponad 70 latach.