Edukacja zawodowa na wysokim poziomie to postulat, który staje się wyborem wielu młodych ludzi. Zwłaszcza jeśli mają szansę na przykład na wiedzę praktyczną. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach powstał poligon uprawny. To duża hala, w której uczniowie mogą poznawać tajniki rolnictwa bez względu na pogodę.

Edukacja zawodowa na wysokim poziomie to postulat, który staje się wyborem wielu młodych ludzi. Zwłaszcza jeśli mają szansę na przykład na wiedzę praktyczną. W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach powstał poligon uprawny. To duża hala, w której uczniowie mogą poznawać tajniki rolnictwa bez względu na pogodę. Poligon uprawny przy Zespole Szkół w Nowosielcach w powiecie sanockim to zadaszona hala o wymiarach 60 na 25 metrów. Przez cały rok uczniowie mechanizacji rolnictwa oraz agrotroniki mogą tutaj uczyć się uprawy roślin i obsługi maszyn rolniczych.

Józef Gocko, Dyrektor Zespołu Szkół w Nowosielcu - Na pewno to poprawi sytuację pod względem kształcenia i efektywności, bo nie zawsze, kiedy dzieci są w szkole mamy warunki pogodowe, że można te zajęcia przeprowadzić. Tu niezależnie od tego jakie są warunki zewnętrzne, możemy to prowadzić wiosną, latem, zimą. Będą się tu odbywać także sesje egzaminacyjne.

Obecnie szkoła w Nowosielcach oferuje 8 zawodów na poziomie technikum i 3 zawody na poziomie branżowym I stopnia. Wraz z poligonem wybudowano również budynek warsztatów szkolnych i park maszynowy.

Andrzej Adamski
, nauczyciel mechanizacji rolnictwa - Tutaj planujemy wydzielić takie boksy, w których będą maszyny naprawiane, będzie jakaś część dydaktyczna, czyli kilka stolików, żeby coś wytłumaczyć, a później od razu iść to wykonać.

Wszystkie te inwestycje kosztowały łącznie 7 mln zł.

Rafał Romanowski, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Chcemy tworzyć to właśnie najnowocześniejsze kształcenie zawodowe, dla jednego z najnowocześniejszych przemysłów spożywczych w Unii Europejskiej.

Poligon w Nowosielcach to drugi taki obiekt w województwie podkarpackim. Pierwszy działa w Zespole Szkół Rolniczych w Rzemieniu koło Mielca.